בית המשפט לענייני משפחה הוא ערכאה המיועדת לטפל בכל סכסוך משפחתי. על אף שהוא מטפל גם בנושאים נוספים הקשורים לסכסוכים משפחתיים (כגון סכסוכים על ירושה), הוא מוכר במיוחד לציבור מתחום הגירושין. אמנם בית דין לענייני משפחה אינו מוסמך לערוך את הגירושין עצמם (ולהכריע האם יינתן גט או שייקבע "שלום בית"), אך הוא בהחלט מוסמך לדון..

קרא עוד ←

בית הדין הרבני הוא חלק ממערכת המשפט בישראל והוא הערכאה הדתית הנסמכת על החוק העברי הקדום. הסמכות לדון בענייני נישואין וגירושין במדינת ישראל, כלומר, ביצירה או בפירוק קשר הנישואין עצמו, נתונה באופן בלעדי לבתי הדין הרבניים (לפי סעיף 1 לחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), התשי"ג – 1953). אם שניכם יהודים, מחובתכם לעבור בבית..

קרא עוד ←

עד שהבגידה תפריד בינינו: על ההיבטים המשפטיים של בגידה בחיי הנישואין נישואין מתחילים בחגיגה ובצלילים שמחים ומשמחים. לפעמים הם נגמרים באקורדים צורמים – למשל, במקרה של בגידה. בשורות הבאות נבחן את ההיבטים המשפטיים של בגדיה של אחד מבני הזוג ואת התפקיד של עורך דין גירושין במקרה שכזה; את ההיבטים הרגשיים והחברתיים נשאיר לפעם אחרת. האם..

קרא עוד ←

זכותו הטבעית של כל אדם היא להביא ילד לעולם, בין אם במסגרת הנישואין המסורתית ובין אם לא. כיום ישנן מספר דרכים לעשות זאת, כאשר אחת הדרכים היותר חדשניות ופורצות דרך היא באמצעות הסכם הורות משותפת. מדובר בהחלטה להביא ילד לעולם עם בן או בת זוג ללא קשר רומנטי, ומתוך הבנה ורצון טוב לקיום חיי משפחה..

קרא עוד ←

בדיוק כפי שתעודת נישואין הינה מסמך משפטי שמשמעותו הוא החיבור הממוסד בין שני בני זוג, כך גם לגבי גט שמהווה מסמך משפטי-הלכתי על כך שהגבר "גירש" את בת זוגתו והיא כעת מותרת לכל אדם. מסמך זה מופק בזמן טקס הגירושין הסופי ברבנות, וכאן נלמד מעט יותר אודות טקס זה והמשמעויות השונות של הגט והמסרבים לו…

קרא עוד ←