לפרטים וייעוץ חייגו עכשיו (אנו ערוכים לתת שירות גם בתקופת הקורונה) - נייד: 052-2927602 | משרד: 03-6521605

זמני שהות – מה הדין?

זמני שהות הינם הסדרים נלווים להחלטה על משמורת בלעדית. הסדרים אלו יאפשרו מפגש בין הורה לילדיו, כאשר הם אינם גרים באותו בית. זמני שהות, או בשמם בעבר, הסדרי ראייה, אלו הסכמים מתוקפים על ידי בית משפט ולכן מחויבים הצדדים המעורבים, להבטיח את קיום המפגשים.

מכאן, במאמר זה נסקור: מהם זמני שהות, אילו מקרים יהוו הפרה של הסכמי זמני שהות ומהן הסנקציות שניתן להטיל בעת הפרה של אחד הצדדים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

מהם זמני שהות:

זמני שהות הם הסכמים משפטיים, שבהם מוסדרים המפגשים בין ההורה שאינו מוגדר משמורן לבין ילדיו. הורה משמורן הינו מונח הקשור לענייני משמורת. נושא המשמורת ייעלה בעת הפרדת מגוריהם של שני הורים לילדים משותפים – לאור גירושיהם.

אז, תתקבל הסכמה בין השניים או ייקבע בבית המשפט, מי מביניהם יוגדר "הורה משמורן", שהוא ההורה אשר הילדים ישהו בביתו בשגרה. הורה זה יהיה אחראי באופן שוטף על הילדים, במשמורת בלעדית. כיום, קיימת אפשרות נוספת למשמורת והיא משמורת משותפת. משמורת זו מחלקת את זמנם של הילדים בין שני ההורים, לרבות הסדרי המגורים של הילדים אצל השניים. בפועל נוצר מצב שלילדים יהיו שני בתים שונים, עם חדר בכל אחד מבתיהם של ההורים וזמן השהות בין הבתים יתחלק שווה בשווה.

זמני שהות לא יינתנו במשמורת משותפת, מכיוון שהטיפול בילדים מתחלק באופן שווה בין ההורים.

אם ההורים לא מגיעים להסכמה (לרוב, בשל ויכוח על הילדים, בעת גירושין), בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, יכתיבו הסכמים בין ההורים. זמני שהות "סטנדרטיים" בישראל, עומדים על שני מפגשים שבועיים בשעות אחר הצהריים ושהות בסופי שבוע אחת לשבועיים, לסירוגין. הסכמים המאפשרים לינה, ייחשבו כ"זמני שהות מורחבים".

אילו מקרים יהוו הפרה של זמני שהות:

זמני השהות הינם הסכמים משפטיים, אשר מחייבים את כל הצדדים. הפרה תיחשב אי קיום של הכתוב בהסכם והסיבות לכך רבות ומגוונות מצד כל אחד מהצדדים: ההורה המשמורן, ההורה שאינו משמורן והילדים. ההורה שקיבל זמני שהות, יכול להפר את ההסדרים, בעת אי קיום או אי הקפדה על האמור בהסכם. הדבר לעיתים ינבע מאי קבלת האמור בהסכם ולעיתים מהסרת אחריות על ילדיו, כחלק מסגירת פרק החיים עם זוגתו לשעבר.

ההורה המשמורן יכול גם הוא להפר את ההסכם, וזאת על ידי ניסיון לשבש את קיום המפגשים בעת שהילדים בחזקתו, כמו גם לפעול בניכור הורי, תוך השפעה על הילדים. כאשר מדובר בילדים בגילאים בוגרים, אשר נתפסים על ידי הערכאה המשפטית כמבינים את מצבם ואינם מושפעים מהסביבה, ואלו יימנעו מהמפגשים מרצונם החופשי, הם ייחשבו כמפרים את זמני השהות.

סנקציות בגין הפרת זמני שהות:

על כל אחד מהגורמים המשפיעים על זמני השהות, יוטלו סנקציות שונות בעת ההפרה, אם בכלל. כאשר מדובר בהפרה וודאית ועקבית של ההסכמים, תתערב הערכאה הרלוונטית בתיק ותוכל להטיל סנקציות על המפר.

אם ההורה המשמורן יפר את זמני השהות, בין אם מדובר בסיכול פיזי של המפגשים ובין אם על ידי הסטת הילדים, לסרב לפגוש את הצד השני, תוכל הערכאה הדנה, להורות על סנקציות המחייבות ביצוע, כגון הפחתה במזונות ילדים ואף לקיחת המשמורת והעברתה להורה השני.

כאמור, ההורה שנקבעו לו זמני שהות, חייב לקיימם. במידה ולא יעשה כן, יוכל בית המשפט להורות על קנסות בשל אי ביצוע המפגשים, כ"פיצוי" על הזמנים שבהם היו אמורים הילדים לשהות בחזקתו והנטל הכלכלי הוטל על ההורה השני. מלבד קנסות, יכול בית המשפט לפרש הפרה זו כזלזול ואף להורות על ביטול הזכאות לפגוש את הילדים. דבר זה ייעשה, רק אם בית המשפט השתכנע, כי הילדים אינם זקוקים למפגשים עם אותו הורה.

במידה ומדובר בילדים שאינם מעוניינים להיפגש עם ההורה שאינו משמורן , יבחן בית המשפט האם מדובר בדעה עצמאית שלהם, או בתופעת ניכור הורה. במידה ומדובר בדעת הילדים והם אינם זקוקים לו, יהיה ניתן להפחית את דמי המזונות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Call Now Button
לייעוץ אישי - צרו קשר

(אנו פעילים גם בתקופת הקורונה) לייעוץ התקשרו:

052-2927602

03-6521605

או צרו איתנו עכשיו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין יעקב בלס

לייעוץ אישי - צרו קשר

(אנו פעילים גם בתקופת הקורונה) לייעוץ התקשרו:
052-2927602
03-6521605

או צרו איתנו עכשיו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין יעקב בלס

דילוג לתוכן